PK2GUI Linux

 

Yeni yeni QT öğrenmeye başladım. İlk deneyimlerim olsun.

Malum meslek gereği mikroişlemcilerle işimiz oluyor. Elimde bulunan Pickit2 ile PIC mikroişlemcilerimi programlıyordum. Fakat Linux üzerinde Pickit 2 için arayüzü bulunan bir araç bulamadık. Microchip firmasının yayınladığı pk2cmd adında konsol üzerinde çalışan bir aracı mevcut.

Madem ki QT öğrenmeye başladım ve Linux üzerinde yazılım geliştirme üzerinde bir ilerleme kaydedeyim dedim bir eksiğe de el atayım dedim. Hem öğrenirim hemde linux camiasına bir faydam olsun dedim. pk2cmd için bir GUI arayüzü tasarlamaya çalıştım.

PK2GUI adını verdiğim bu arayüz pk2cmd aracını kullanarak Pickit 2 ye bağlı mikroişlemcileri kullanışlı bir şekilde programlamak için kullanıma sundum. Henüz daha geliştirme aşamasındayım. (Malum acemiyiz) Acemilikten dolayı eksikleri yanlışları çoktur. Zaman içerisinde stabil bir sürüm haline getireceğim inşaAllah..

Linux Mint 64 bit kullanıyorum ve bunun üzerinde  çalıştım ,derledim. Programın kaynak kodlarını aşağıdaki github linkinde yayınladım. Programı qt-creator ile açarak derleyip çalıştırabilirsiniz veya deb paketi olarak orada sundum. (Paketi şu anlık mint üzerinde deneme fırsatım oldu. Şu anlık çalışıyor.)

Eksiklerimi ve yanlışlarımı yorumda belirtirseniz memnun olurum.

Github : https://github.com/sametsan/pk2gui

ekran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir