Endüstri 4.0 [Sanayinin Dijitalleşmesi]

27 Nisan Perşembe günü Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübünün düzenlemiş olduğu “Endüstri 4.0” adlı programa katıldım. Ülkemizin sayılı kuruluşlarının yöneticileri endüstrinin geleceği ve geçiş süreci ile alakalı pek çok konudan bahsettirler. Hepside çok yararlı bilgiler verdiler.

Endüstri 4.0 doğu sanayisinin büyümesine karşılık Alman sanayisinin ürettiği bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Alman sanayisinin güç kaybı ve eski gücünü geri kazanma adına attığı bir adım olarak görmek mümkün.  ABD’de ise bu kavram “iot” (İnternet of Things – Nesnelerin İnterneti) olarak karşımıza çıkıyor. Bizde bu kavram “Sanayinin Dijitalleşmesi” olarak yansımaktadır.

Endüstri 4.0 olgusunun ülkemiz için getirisinin yanında neleri kaybedip neleri kaçırabileceğimizi de öğrenmiş olduk. Bu olgu, işçilik kalitesinin yanısıra maliyetlerin düşürülmesi ve yüksek teknoloji üretimi imkanlarını bize sağlamış olduğu aşikardır. Fakat bunun yanında sanayinin makineleşmeyi getirmesi açısından yerli olarak bu makine ihtiyacını karşılamada yeterli olmadığımızı da görmüş olduk. Temel üretim makinelerinin imalatında ülkemiz ihtiyacını görebilecek kapasitede olmasına rağmen, robotik sektöründe maalesef treni kaçırmışız gibi görünüyoruz. Dünyanın – isimleri malum – sayılı firmaları tarafından bu sektör domine edilmiş durumda. (Özellikle Asya ülkeleri) Ülke insanımızın yerli üretim bilincinin yanısıra yerli tüketim bilincini de kazanması  gerek olduğunu görmüş olduk.

Endüstri 4.0 gelişmekte olan bir sistem olduğu için bir standardizasyon henüz sağlanmış değil. Bu sistemde baskın rolü üstlenebilen milletler standartları belirleme konusunda söz sahibi olacağı bilinmektedir. Ülke olarak bu mücadele içerisinde olabilmek gerçekten gurur verici. Umarım eksik yönlerimizi en kısa vadede görür ve tamamlarız.

Bu akım toplumlara kaliteli ürün ve ucuz ve sağlıklı üretim sağladığı için toplum yapısını olumlu yönde etikleyecek. Ekonomik ve sosylojik etkileri belki de tahmin edebileceğimizden daha öte bir durumda. Kısaca özetlemek gerekirse bu akıma uyum sağlayamayanın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu çıkarmak mümkün. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olur inşaAllah.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir